25 Ocak 2017 Çarşamba

Hain Astrolog'dan Burçlar

İşte şimdi gerçeklerle yüzleşme zamanı! Burcunuz Zodyak'ın en mükemmeli gibi mi görünüyor? Peki o zaman bir yoklama yapalım. Eşek Kafalı Koç, Hımbıl Boğa, İkiyüzlü İkizler, Sümsük Yengeç, Gösteriş Budalası Aslan, Pimpirikli Başak, Yalpalamakta Kararlı Terazi, Kalleş Akrep, Dengesiz Yay, Taş Kafa Oğlak, Münasebetsiz Kova, Sulu Göz Balık! İlk yumrukta yere serilmeyenlerle Hain Astrolog'un burcumuzu yerden yere vurduğu bu yazıya başlayabiliriz. Ve, evet bunlar sadece başlangıçtı!


Hain Astrolog'la çocukluk yaşlarımda tanıştım. Beyoğlu'nda adım başı bir kitapçı olduğu, Afa Kitabevi'nin öğrenci pasosuna indirim yaptığı, Kelepir Kitabevi'nin Beyoğlu ve Beşiktaş şubelerinde en ucuz kitapları sattığı, Sezen Aksu'nun Düş Bahçeleri'yle Onno'ya selam gönderdiği kaybolmuş bir çağdan söz ediyorum. İstiklal Caddesi'ne üç adım mesafedeki okulumda Halide Edip'in Handan'ını, Dostoyevski'nin Budalası ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur'u aynı anda bana zerk edildiği zamanlardı. Mümtaz'ın Nuran'a olan aşkı , Handan'ın mektupları , Prens Mişkin'in çaresizliği derken tramvaylı İstiklal Caddesi kışı anlayamadığım sanat filmleri gibi görünüyordu gözüme. İşte o sıralar nasıl isyan ettiysem bir dizi tuhaf isimli ama gerçekten komik kitap satın almıştım. Bunların neredeyse hepsi zaman içinde kaybolurken bir tanesi lime lime olmasına rağmen eksiksiz biçimde benimle kalmayı sürdürdü: Hain Astrolog'dan Pimpirikli Başak!
Alışılmışın aksine bütün Zodyak ahalisini muhteşem bir üslupla hicveden ya da daha popüler tabirle gömen bir burç kitabı. Bugünden bakınca keşke bütün seriye sahip olabilseydim diyebileceğim kadar matrak bir seri. Tabi bu belki Başak burcunun astrolojiyle olan kısıtlı ilişkisiyle ve Zodyak'ın diğer "muhteşemlerine" karşılık kendini pek de muhteşem bulmuyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Veya zaman içinde ben, kitap elime her geçtiğinde tekrar tekrar okuduğumdan içindeki salvolara karşı aldırmaz bir tavır takınmış da olabilirim! Hain Astrolog serisi şu anda piyasada bulunmuyor ama ben bütün burçların arka kapaklarındaki birkaç satırlık özetleri, bütün Zodyak ahalisi aşkına bu yazıda bir araya getirdim! 



Eşek Kafalı Koç

"Koç, insana saçını başını yoldurtacak kadar dik kafalı bir tiptir. Kendini üstün görmeye muazzam eğilimlidir. Kural olarak işlerin aslı esasıyla değil fuzuli kısmıyla uğraşır. Hiçbir zaman pek isabetli olayan görüşleriyle herkesin kalbini kırar. Paslanmış el bombası kadar patlayıcıdır. Koç burcunun adı gerçekte aptal koyun olmalıydı."





Hımbıl Boğa

"Boğa bir istikrar şampiyonudur. Mesela naifliği ömür boyu sürer ve herhangi bir şey öğrenmeye de aynı kararlılıkla direnebilir. Rahatına da müthiş düşkündür. Huzur ve sükuna tapar. Kendini ve hayatı anlama yeteneği boğadan esirgenmiştir. Ay sonunda hesap denk geliyorsa boğanın kendinden memnun olmaması için sebep yoktur."


İkiyüzlü İkizler

"İkizler boş konuşmak dışında kayda değer faaliyeti olmayan, sözüne güvenilmez, görüşleri dikkate alınmaya değemez, aklı bir karış havada, işe yaramaz tipin tekidir. Konuşma ustalığı ve öğrenme merakı inkar edilemez. Pazarlık, iş bağlama, ikna gibi dallarda şampiyonlukları vardır. Hatta yaratıcıdır da: Dün söylediklerinin aksini tepki yaratmadan ileri sürmek gibi maharetleri çok gelişmiştir."





Sümsük Yengeç

"Yengeç bu dünyada, yok, kendi küçük dünyasında, kimse tarafından anlaşılmayan bir ütopyacı olduğuna inanır.Kendine sorarsanız duygulu, şefkatli, saf-temizdir. Tabii gerçek başkadır: Dakikada sekiz kere değişen ruh hali, aşırı hassasiyeti (alınganlık da diyebiliriz), mülk düşkünlüğü, kendinden hoşnutluğu ve benmerkezciğiliği ile hiç de iç açıcı bir yaratık değildir. Bütün burçlar içinde huzur ve düzene en çok düşkün olanıdır. "



Gösteriş Budalası Aslan

"Aslan doğuştan kaybeder. Bütün haşmetli özelliklerine rağmen bunun böyle olması, herkesin ve her şeyin hakimi olmak için yaratıldığına inanmasındandır. Reistir, şeftir, abidir, her cinsten kraldır, önderdir, kurtarıcıdır. Projektörlerin sürekli kendilerine çevrilmesini istediklerinden sık sık Boğaz vapurlarının önüne atlayıp güçlükle kurtarılan aslanlar az değildir." 




Pimpirikli Başak

"Başak pek bilgili ve pratik biri olduğuna inandığı için, başaklarla birlikte yaşayan insanların hayatı genellikle başağın elini sürdüğü işi toparlama çabasıyla geçer. Başağın pratiklik dediği, en gereksiz ayrıntılara boğulmaktır. Onun gözünde düzen kavramına uymayan her şey kaos belirtisidir. Hoşgörüsüzlük gösterebileceği durumları artırmak için başak sigara içmez, içki içmez."





Yalpalamakta Kararlı Terazi

"Terazi her şeyi analiz etmeye, her şeye dair tezler geliştirmeye bayılır. Onun günlük laf salatası üretimiyle dünyada açlık sorunu çözülebilirdi. Çok kişinin terazinin cazibesi sandığı şey de tezgahtar yapaylığıyla iş icabı planlı gülümseme karışımıdır. Müthiş kararsızlığı ve çekingenliğiyle, karar vermesi gereken her durumda yerlere yapışır ve karar gerektirmeyen en kolay yolu bulup devam eder." 



Kalleş Akrep

"Kıskançlık, hilebazlık, dediğim dedikçilik, intikam tutkusu, güvenilmezlik, iktidar hırsı, inat...Maşallah! Sırf kendi varlığını kanıtlamak için akrep herkesin hayatını altüst edebilir. Akrep başkalarını ışıltısıyla kandırır, doyurulmamış arzularla sonsuz bir mücadeleden ibaret olan hayatına katar ve kurban eder."




Dengesiz Yay

"Üç günden fazla evde oturduğunda derhal biti kanlanır. Gerekli gereksiz her şeyi öğrenmeye çalışır. Edindiği bilgiyi hafızasında ancak sindirim süresince tutar. Güya iyimser diye övülür. Aslında en olmayacak durumda olayların iyi yanlarını görmeye çabalar. Tanrılara kurban edilmek için sunağa yatırıldığında çevresindekilerin birden din değiştireceğini umabilir."



Taş Kafa Oğlak

"Kötümserdir, dik kafalıdır, otoriterdir, otoriteye tapınır. Hemen tabi olur ve gözlerini iktidar koltuğuna diker. Esnek değildir, uyumsuzdur, kurudur, mizahtan anlamaz, hırslıdır, tek kuruşun hesabını yapar. Gençken yaşlı, yaşlandığında gençtir. Enerjisi o kadar fazladır ki, kapıştığınız ya da size aşık olan oğlak hayatınızı karartabilir. Bazı iyi özellikleri de vardır."   


Münasebetsiz Kova

"Profesyonel ruh terbiyecisidir. Kova burcunu icat edildiği günden bugüne kadar hatırı sayılır miktarda psikolojik felakete ve sonunda herkesi kül eden ruhsal yangınlara yol açmıştır. Kovanın alkolle ilişkisi burcunun adının sürahi olduğunu düşündürür. Yalnızlığa katlanamaz, yani bütün insanlar sürekli olarak kovaların tehdidi altındadır. Devamlı kıpır kıpırdır, insana rahat huzur vermez. Özgünlük uğruna bin türlü abuk sabuk işle uğraşabilir, boynuna kravat diye uzatma kablosu takabilir."



Sulu Göz Balık

"Bu dünyada yaşamıyormuş gibi davranma lüksünü kendinde gören, yerinden kıpırdamaya üşenen, kararsız, yüzünde sürekli çaresizlik ifadesi, omuzları çökük bir köşede pinekleyen fuzuli bir yaratıktır. Filozof olmasına filozoftur ama kenar meyhanelerde masanıza oturup gecenizi berbat eden cinsten. Hüzne tutkuludur, hüzünlenme ayinlerine bayılır. Başkalarına destek olmanın ilginç yollarını bulmuştur: Alkolik arkadaşlarının elinden içki şişesini alacağına oturup onunla birlikte yere serilene kadar kafa çeker."

Veda Busesi

İşte böyle dostlar, haksızlığa uğradığınızı mı düşünüyorsunuz? Yoksa sizin burcunuz "bir melek" mi? Ne zaman biri karşıma geçip burcuyla ilgili güzel bir şeyler söylese aklıma bu serinin başlıkları geliyor. Elimde olmadan, gülüyorum...

Kitaplığımın değerli üyesi Pimpirikli Başak'tan yola çıkarak söylemeliyim ki ufak tefek yazım hatalarına rağmen seri çok iyi Türkçeleştirilmiş. Kişiler örnek verilirken ünlülere atıfta bulunuluyor ve çeviride yerli ünlülere de değiniliyor ki bu tabloyu kafanızda oturtturmak için fevkalade. Tarihi olaylarda burcunuzun rolü de ufak dozlar halinde ve yine aynı esprili dille anlatılıyor. Başak, Başak dedim ama artık Hain Astrolog'un gözünden Başak'ı başka bir vakit anlatırım. Kim bilir belki bu arada Hımbıl Boğalar, Kalleş Akrepler, Münasebetsiz Kovalar falan da elime geçer. Daha uzun uzun burçları çekiştirme fırsatım olur...   


*Fotoğraflar ve "..." kitap özetleri www.iletisim.com.tr 'den alınmıştır. 






7 yorum:

 1. çok eğlenceli. yalnız çok pis özelliklerim varmış :) (oğlak)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Mizahtan anlamaz" diyordu ama gayet de anlıyorsunuz:))

   Sil
 2. Ben de gösteriş budalası bir Aslanım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neyse beterin beteri var gördüğünüz gibi:) Gösteriş budalası olmak hafif kaldı bazılarının yanında:))

   Sil
 3. Merhaba ;

  Bloğunuzu ilgi ile takip ediyorum. Çok faydalı içerikler paylaşıyorsunuz. Bloğunuz'dan para kazanmak için %50 Komisyon ile İnstaKitap Setine Satış Ortağı Olabileceğinizi Biliyor Musunuz ? https://goo.gl/iLiflK

  İnstakitap İnstagram üzerinden para kazanmanın kitabı para kazanmanın tüm metotları, butik açmak, satış yapmak, takipçi artırmak, 4 ayrı kazanç metodu.
  Herkese hitap eden yöntemler, sürekli güncellenen tedarikçiler, hepsi 3'lü kitap setinde. Sitemize gelen 100 ziyaretçiden 1'i sipariş veriyor.

  Sizi de satış ortaklarımız arasında görmekten memnuniyet duyarız.

  YanıtlaSil
 4. Elimde münasebetsiz kova var. Serinin gerisinin izini sürerken blogunuza denk geldim. Antalya'da bir sahafta bütün seri var anladığım kadarıyla fakat tanesi 20 lira. Onun yerine karşılıklı kitapları taratıp birbirimize mail atsak? Böylece en azından karşılıklı birer eksiğimizi gidermiş oluruz. Ne dersiniz?

  YanıtlaSil
 5. Balık burcu fenaymış, yengeç de az değil:))

  YanıtlaSil